New Products
HYDRAULIC CYLINDER STANDARD 100/50-150
Article code:
12137
OEM:
9990000065172
Tax rate
22 %
Price without VAT:
155,74 EUR
Price with VAT:
190,00 EUR
Ref:
23
| Technical information | |
| Supplier: | Italy |
| Returns or exchange: | 14 days |
| Warranty: | 2 years |
| Cylinder extension force (at 180 bar): | 14,13 ton |
| Cylinder extension force (at 250 bar): | 19,63 ton |
| Cylinder retraction force (at 180 bar): | 10,60 ton |
| Cylinder retraction force (at 250 bar): | 14,72 ton |
| Maximum speed: | 0,5 m/s |
| Maximum pressure: | 250 bar |
| Weight: | 18,1 kg |
| Inner diameter of the cylinder piston: | 100 mm |
| Cylinder piston rod diameter: | 50 mm |
| Stroke of the cylinder: | 150 mm |
DIMENSIONS

| STANDARD | E | D (hod) | |
| Šifra | [mm] | ||
| 12136 | 100/50-100 | 286 | 100 |
| 12137 | 100/50-150 | 336 | 150 |
| 12138 | 100/50-200 | 386 | 200 |
| 12139 | 100/50-250 | 436 | 250 |
| 12140 | 100/50-300 | 486 | 300 |
| 12141 | 100/50-350 | 536 | 350 |
| 12142 | 100/50-400 | 586 | 400 |
| 12143 | 100/50-450 | 636 | 450 |
| 12144 | 100/50-500 | 686 | 500 |
| 12145 | 100/50-550 | 736 | 550 |
| 12146 | 100/50-600 | 786 | 600 |
| 12147 | 100/50-700 | 886 | 700 |
| 12148 | 100/50-800 | 986 | 800 |
| 12149 | 100/50-900 | 1086 | 900 |
| 12150 | 100/50-1000 | 1186 | 1000 |
| 12151 | 100/50-1100 | 1286 | 1100 |
| 12152 | 100/50-1200 | 1386 | 1200 |
| 12153 | 100/50-1300 | 1486 | 1300 |
| 12154 | 100/50-1400 | 1586 | 1400 |
| 12155 | 100/50-1500 | 1686 | 1500 |
| 14839 | 100/50-1750 | 1936 | 1750 |
| 14840 | 100/50-2000 | 2186 | 2000 |








