Nya produkter
HYDRAULCYLINDER MONO 40/30-150
| TEKNISKA DATA | |
| Återlämning eller byte: | 14 dagar |
| Garanti: | 2 år |
| Max. tryck: | 250 bar |
| Max. hastighet: | 0,5 m/s |
| Cylinderutexpansionskraft (250 bar): | 1,77 ton |
| Cylinderutexpansionskraft (180 bar): | 1,27 ton |
| Kolvens innerdiameter: | 40 mm |
| Kolvstångsdiameter: | 30 mm |
| Slaglängd för hydraulcylindern: | 150 mm |
| Vikt: | 3 kg |
MÅTT

| Kod | HYDRAULISK CYLINDER MONO | D (cylinderslaglängd) | E |
| mm | |||
| 14412 | 40/30-100 | 100 | 200 → 300 |
| 14413 | 40/30-150 | 150 | 250 → 400 |
| 14414 | 40/30-200 | 200 | 300 → 500 |
| 14415 | 40/30-250 | 250 | 350 → 600 |
| 14416 | 40/30-300 | 300 | 400 → 700 |
| 14417 | 40/30-350 | 350 | 450 → 800 |
| 14418 | 40/30-400 | 400 | 500 → 900 |
| 14419 | 40/30-450 | 450 | 550 → 1000 |
| 14420 | 40/30-500 | 500 | 600 → 1050 |
| 14421 | 40/30-550 | 550 | 650 → 1200 |
| 14422 | 40/30-600 | 600 | 700 → 1300 |
| 14423 | 40/30-700 | 700 | 800 → 1500 |
| 14424 | 40/30-800 | 800 | 900 → 1700 |
| 14425 | 40/30-900 | 900 | 1000 → 1900 |
| 14426 | 40/30-1000 | 1000 | 1100 → 2100 |
Hydraulcylindrar MONO
En hydraulcylinder omvandlar hydraulisk energi till linjär kraft och därmed följande rörelse. De fungerar enligt Pascals lag och utnyttjar kraften som genereras av trycket från en instängd vätska – olja. När hydraulvätska pumpas till ena sidan av cylindern, trycker den på kolven och skapar en linjär rörelse.
Våra MONO hydraulcylindrar representerar pålitlig kraft i en riktning.
Enkelverkande hydraulcylindrar är konstruerade för att leverera pålitlig och kontrollerad kraft i en riktning – idealiska för lyft, pressning, tilting eller klämning, där tyngdkraft eller en extern kraft återför stången till sitt ursprungliga läge.
Viktiga egenskaper:
- Enkel och robust konstruktion
- Automatisk återdragning med hjälp av extern kraft eller gravitation
- Låga underhållskostnader och lång livslängd
- Finns i olika slaglängder och kolv- eller stångdiametrar
Enkelverkande hydraulcylindrar används inom flera branscher, inklusive jordbruk, maskinteknik, byggnation, skeppsbyggnad, energisektorn, livsmedelsindustrin och fordonsindustrin.





